TANZÁNIENAMIBIEJIHOAFRICKÁ REPUBLIKABOTSWANAZANZIBARMAROKOKEŇAZIMBABWE
afrikaweb.czexpo tourtelefon 577 103 104 mobil 602 530 266 expotour@expotour.cz
CasablancaRabatMeknesFezMarakeshVolubilisMoulay Idris
 
MAROKO RADY HISTORIE POČASÍ MAPA

Rabat

Rabat leží u pobřeží Atlantiku v severovýchodní části země u ústí řeky Bou Regreg, má asi 1,7 milionu obyvatel. Je jedno ze 4 královských měst . Rabat hlavním městem a druhým nejdůležitějším městem Maroka hned po Casablance. Má zde palác král ale je turistům nepřístupný. Počátky osídlení oblasti sahají až ke 3. století př. n. l. kdy se zde rozkládala vesnice Chellah. Později se území zmocnili Římané a vytvořili osadu Sala Colonia (dnešní Salé). původně římské město, které bylo přeměněno Araby na hřbitov.
V roce 250 n. l. ji však opustili a přenechali Berberům.Svou strategickou polohou si Rabat vysloužil jako pevnost nejvyšší uznání a získal jméno "Ribatu l-Fath" čili "Pevnost vítězství". Později však Rabat zasáhl úpadek a město se téměř vylidnilo. Jeho růst započal znovu až koncem 19. století.
Město je značně ovlivněné blízkostí Evropy, je kosmopolitní, moderní a živé. Nové město je prostorné, s mnoha drobnými hotely, restauracemi a krásnými plážemi, plné moderní evropské architektury a i starých staveb. Dalším zajímavým místem je Andaluská zahrada s krásnou kavárnou a sousední čtvrtí, která je na Maroko netypicky modrá. K zahradě patří i Etnografické muzeum. Brána větrů, tak se nazývá nejkrásnější brána marocké metropole, je monumentálně zdobená. Nejromantičtějším místem i v celém Maroku je prý zřícenina Chellah,
Pevnost Kazba Ulaja shlíží přes řeku na starobylé město pirátů Salé. Tour Hassan (nedokončený minaret), mauzoleum - Hassanova věž, dle různých průvodců je nejvýznamnější památkou v Rabatu . Jedná se o obrovský minaret, vysoký 44 metrů, který se začal stavět v roce 1195 za vlády dynastie Mohadovců - měla být vysoká 70 m ale zůstala nedokončena. K minaretu patřila i mešita, která ovšem byla téměř zničena zemětřesením v roce 1755.
Mauzoleum Mohammeda V. .- leží naproti Hassanově věži. mauzoleum uctívaného bojovníka za nezávislost země. Střeží ho královská garda, která se může nechat i fotografovat, jde o tradiční stavbu zbudovanou z mramoru, jsou zde pohřbeni bývalí králové.
Kasbah des Oudaias pevnost, starý komplex, za jeho zdmi je nejstarší mešita ve městě, pocházející z 12. století
Udájský kasbah (Kasbah des Oudaias) Udájský kasbah byl postaven na útesu s výhledem na ústí řeky a Atlantský oceán. Hlavním vchodem je brána Mohadovců, postavena v roce 1195. Nachází se zde plno domů postavených arabskými uprchlíky ze Španělska a nejstarší mešita Rabatu z 12. století.
Starověké město Salé na druhém břehu řeky Bou Regreg,
V paláci ze 17. století je umístěno muzeum Musée des Oudaia.
Archeologické muzeum a Jardins Triangle de Vue, což je centrální park. Archeologické muzeum v Rabatu Je to jedno z nejlepších muzeí v Maroku, ve kterém najdete archeologické vykopávky z římské doby, jež byly nalezeny po celém Maroku.
Ve městě také sídlí Univerzita Mohammeda V.
Chellah - Sala Za městskými hradbami se nacházejí ruiny římského města Sala-Colonia. Celý komplex byl ovšem zničen zemětřesením v roce 1755, proto zde uvidíte jen pozůstatky.
Rabat a sousední Salé sjednocený tvořit republiku Bou Regreg v roce 1627. Republika byla řízena berberští piráti , kteří používali dvě města jako základní porty pro zahájení útoků na námořní dopravy.

ZÁJEZDY
zájezd NAMIBIE
zájezd TANZANIE

zájezd JAR
MALEDIVY
www.afrikaweb.cz   
služby v Maroku Vám zajistí   
expo tour   
T.Bati 3672, ZLÍN   
mobil 602 530 266  
tel.fax.: 577 10 31 04  
expotour@expotour.cz  

Botswana