Menu Zavřeno

ZIMBABWE

Zimbabwe, dříve nazývána Jižní Rhodesie je vnitrozemským státem jihovýchodní Afriky sousedící se Zambií, Mosambikem, JAR a Botswanou. Rozkládá se na území o rozloze 390 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 12 a půl miliónů obyvatel. Úředním jazykem je angličtina, ale běžně se zde používají bantuské jazyky jednotlivých etnických skupin. Žije zde také evropské obyvatelstvo (5%), především potomci z koloniální minulosti. Do roku 1963 tvořila Jižní Rhodesie federaci společne se Severní Rhodesií (dnešní Zambie) a Malawi. Vznik Rhodesie se datuje k roku 1895. Území převzala Britanie jako svou kolonii. Od roku 1980 je Zimbabwe nezávislou republikou. 31. prosince 1987 byl zvolen prezidentem Robert Mugabe a jeho diktatura trvá dodnes.

hlavní město Zimbabwe

Hlavním městem Zimbabwe je Harare, zvané někdy jako Salisbury. Je to největší město republiky, žije zde necelý 1 a půl miliónů obyvatel. Rozprostírá se na náhorní plošině na severovýchodě Zimbabwe. Město založili britští kolonizátoři v roce 1890. Během druhé světové války prošlo město celkovou industrializací a nyní má evropský ráz s bankovním a komerčním centrem. Nachází se zde římsko katolické katedrály, knihovna královny Victorie, je zde krásná botanická zahrada, musem, galerie i universita. Město je nejdůležitějším hospodářským a kulturním centrem Zimbabwe

Viktoriiny vodopády, Lake Kariba, NP Mana Pools

Naprostým skvostem a turistickou atrakcí Zimbabwe jsou Victoriiny vodopády, které leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Tyto přes sto metrů vysoké a 1800 metrů široké vodopády vznikly zhruba před 150 milióny lety působením vulkánů a eroze. Nedaleko vodopádů se nachází městečko Victoria Falls, z kterého vede železnice až k vodopádům. Na severovýchodním konci řeky Zambezi je vybudováno umělé jezero Lake Kariba. Vzniklo v letech 1958-1963. Je dlouhé více než 223 kilometrů a široké okolo 40 kilometrů. Žije zde spousta druhů ryb např. tigerfish, ale také krokodýlů a hrochů. Lake Kariba patří mezi 4 největší úmělá jezera na světě. Severovýchodně od jezera kariba se nachází známý národní park, zapsaný do světového dědictví UNESCO. Je to národní park Mana Pools, který je součástí Parks Wildlife Estate – spojení několika parků dohromady. Parkem protéká Zambezi a v době záplav se zde tvoří bohaté nánosy půdy, kde se dobře daří travinám a akáciím. Ty přilákají velká stáda slonů, buvolů, zeber a antilop a dokonce se zde vyskytuje i nosorožec černý.

Programy

Hotely