Menu Zavřeno

Chobe Botswana

 

poloha Národního parku Chobe v Botswaně

Chobe je národní park v severní Botswaně. Chobe je třetím největším parkem v Botswaně. První je Kalahari Game Reserve a druhý národní park Gemsbok. Chobe je jedním z nejnavštěvovanějších parků v Botswaně. Původními obyvateli zde byli Křováci, lovci a sběrači, kteří se pohybovali z jednoho místa na druhé. Později se k nim přidaly kmeny Basubiya a Batawana. V roce 1931 vznikla myšlenka založení národního parku a v roce 1932 byla oblast o rozloze 24.000 km2 Chobe vyhlášena neloveckou zónou. Chráněná oblast byla rozšířena na 31.600 km2. První národní park Botswany vznikl však až později, v roce 1967. V roce 1980 a 1987 byly pozměněny hranice Národního parku a v současné době má park rozlohu 15.000 km2.

Park Chobe je tvořen čtyřmi různými ekosystémy s hustými lesy, zelenými pláněmi u řeky Chobe na severovýchodě, suchou oblastí uprostřed a mokřinami na severozápadě. Na severu parku se nachází jezero Liambezi, které je velmi důležitým zdrojem vody. Dalším velmi potřebným zdrojem vody je řeka Chobe, která pramení v Angole. V Chobe je největší koncentrace slonů na světě, žije jich zde více než 60.000. Ti však na některých místech ničí díky svému počtu ve velkém stromové porosty. Sloni migrují v období sucha až 200 kilometrů od řeky Chobe k řekám v Linyianti.

Geografie Národníhop parku Chobe v Botswaně

Park lze rozdělit do 4 hlavních oblastí . Chobe River front -nachází se u města Kasane, je zde velká koncentrace zvěře, vyskytují se zde občasné záplavy. Jednou z atrakcí je plavba po řece
Linyanti Swamps – nachází se severozápadě parku, tato oblast je důležitým zdrojem vody v období sucha, roste zde mnoho lesů a v období sucha se zde shromažďují stáda slonů.
Oblast Savute – leží ve střední a jižní část parku, nachází se zde kanál Savute, kterým teče voda v období dešťů. V období sucha zde není voda a u napajedel, kam se čerpá voda, se shromažďuje mnoho zvěře.
Oblast Nogatsaa – leží asi 5 km jižně od řeky Chobe a Kasane. Je to odlehlá oblast a není zde ubytování, jsou zde umělá napajedla, v období léta jsou cesty neprůjezdné.

Národní Park Chobe