Menu Zavřeno
stone-town Zanzibar

Stone Town – Zanzibar – Tanzánie

 

Stone Town neboli Kamenné město na Zanzibaru je současně i hlavním městem Zanzibaru. Jedná se o historické město s mnoha uličkami, v kterých je někdy pro turistu nesnadné se orientovat. Ärchitektura města je poznamenána vlivy africkými, arabskými, evropskými, ale i indickými. Nejznámějším a typickým znakem jsou zde velmi staré vyřezávané dřevěné vchodové vrata do kamenných domů, podle nichž bylo poznat, jaké národnosti je vlastník domu. Výlet do tohoto města je asi největší atrakcí na Zanzibaru.
Uvidíte zde starou katedrálu vedle které bývalo místo na „uskladnění otroků“. protože Zanzibar byl v historii hlavním překladištěm černošských otroků východní Afriky , kteří odsud směřovali jak do arabských státú tak i později do Ameriky. Další místo, které stojí za návštěvu je rybí trh na který navazuje tržiště s ovocem a kořením.
Místní prodejci zkažení byznysem často vyžadují bakšiš za focení nejenom jich, ale často i jimi nabízených produktů a to především v rybí tržnici, kde neočekávají od turistů nákup jimi nabízených produktů na rozdíl od trhu s ovocem a kořením.

Poblíž staré pevnosti je poněkud nevzhledný, nenápadný třípatrový domek, nezapadající architektury s vitrínkou, kde se dočtete, že se zde narodil Fredie Mercury, zpěvák skupiny Queen.
Po průchodu pevností se Vám objeví nejdůležitější stavba města sultánův palác což je nejstarší elektrifikovaný dům ve východní Africe. Je z něj muzeum s mnoha artefakty ukazující život jak sultánské rodiny, tak i obyvatel na Zanzibaru.
Z vrchní terasy paláce se můžete rozhlédnout po okolí. Poblíž je rovněž bývalý anglický klub s terasou, na které si můžete posedět s drinkem nebo pivem ve stínu. Před palácem je park s výhledem na přístav a kotvící lodě. Sem rovněž přijíždí trajkt z Dar Es Salaamu. Na okraji Stone Town je mezinárodní letiště s vybavením a chováním personálu v běžném „africkém“ standartu. Na letiště létají především návazné linky z Dar Es Salaamu nebo z Keni.