Menu Zavřeno

Tanzánie informace a rady

 

 

Tanzánie základní údaje

Tanzanie je stát východní Afriky sousedící na severu s Keňu a Ugandou a na jihu Mozambikem , Malawi a Zambií. Tanzánie byla původní německou koloniíí Východní německá afrika – Tanganyika. V Tanzanií je něco okolo 100 různých kmenů. Dorozumívacím jazykem je většinou Svahilština, což je jazyk vzniklý povětšinou smícháním černošských jazyků a arabštiny. Nejpočetnější jsou Svahilci, Sukumové a Ňamweziové. Jako ve většině afrických zemí žije většina obyvatel na venkově. Gramotných je 67 % obyvatelstva. Tanzanci vyznávají křesťanství (Tanganika) a islám (na Zanzibaru až 97 % lidí). Úředními jazyky jsou angličtina a svahilština. Tanzanii tvoří Tanganika a ostrov Zanzibar, který je exotickým ostrovem koření a nádherných pláží. Ze Zanzibaru pocházel také zpěvák Freddie Mercury.

Turistické informace o Tanzánii

Turisticky nejatraktivnějšími místy v Tanzáni jsou: rezervace v kráteru sopky NgoroNgoro, nejrozsáhlejší rezervace Serengeti, Kilimanžáro a ostrov s bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem Zanzibar. Ke vstupu je zapotřebí vízum, které je možné koupit až při vstupu do země.

Tanzanie -základní údaje o státu

Hlavním městem republiky s 25 regiony je Dar es Salaam a celkový počet obyvatel je cca 36 mil. Rozloha Tanzanie je 945 000 km 2. Úřední jazyky jsou angličtina a svahilština.
Nejvyšší horou je Kilimandžáro 5 895 m.n.m.
Náboženství je přibližně stejného poměru: křesťanství, islám a animismus.

Vyváží se hlavně bavlna, káva a ořechy, převážně do Japonska a Evropy. Ačkoliv panuje na venkově ohromná bída, ve městech je situace trochu stabilnější, stejně jako politická situace, zemi neohrožuje občanská válka tak, jako její sousedy.

Na pobřeží Tanzanie obyvatelé vyznávají islám již od 8. století. Muslimky nedbají na zahalení, nosí jenom šátek, který nechává zcela odkrytý obličej. Muži nosí typické muslimské hábity nebo normální oblečení. Asi jedna třetina obyvatel vyznává křesťanství. Obyvatelé jsou hluboce věřící a pravidelně navštěvují nedělní mše. Muslimové a křesťané se navzájem respektují. Krajina povoluje i smíšená manželství.
Ve vnitrozemí jsou více křesťané.

 

Tanzánie historie

Před 2 miliony let se tu objevily první známky osídlení. V 1. století n.l. místní obyvatelé rozvinuli obchod s Arábií a Indií. V 8. století se Tanzanie zmocnili Arabové a udrželi svoji vládu až do 16. století. V tomto údobí vznikla pobřežní takzvaná swahilská kultura a to mísením místních černošských národů, arabů, indů ale i peršanů. Tato kultura zasahovala celé pobřeží Keni a Tanzánie.
Prvním známým evropanem byl portugalec Vasko de Gama a po té zde připlouvalo častěji portugalské loďstvo a založilo tu svou kolonii a převzalo otěže vlády. Ale pouze do doby, než Arabové nabrali druhý dech a opět se svého bývalého území zmocnili. V 18. století je jim to podařilo Ománskému sultanátu, který použil jako správní středisko Zanzibar a učinil jej rovněž centerm obchodu s otroky.
Pevninská část Tanganyika byla od roku 1880 až do roku 1919 Německou kolonií byla, kdy po prohrané 1 světové válce zde převzala Británie vládnoucí roli.
Angličané, ale darovali Tanzanii v 60. letech samostatnost. Angličtina tu však zůstala a připojila se k domorodému nářečí, které tu přetrvalo po dlouhá staletí.
Od roku 1964, kdy Tanzanie má samostatnost, se spojili Tanganika a ostrov Zanzibar a vytvořili společně eden stát.

 

Tanzánie – Rady

Tanzánie všeobecně

Tanzanie je státem dosti rozlehlým a její procestování zabere spoustu času, takže pro běžného turistu je vždy důležité si vybrat ty nejdůležitější věci, které chce navštívit. Pokud nejste naprostý fanda zvířat, které můžete sledovat v Tanzanii až do omrzení každý den, je dobré navštívit i jiné zajímavosti. Turisticky nejatraktivnější místa v Tanzanii jsou NP NgoroNgoro, Serengeti, Kilimanžáro a samozřejmě Zanzibar. Města jako Dar Es Saalam nebo i Aruša mohou zaujmout běžného turistu jen jako spojovací body jeho cestou s tím, že využije místní letiště. Vcelku pokud nemáte důvod, nemá smysl si zde plánovat delší pobyt.

Tanzanie ubytování

Ubytovat se můžete samozřejmě v různých standartech. Nejvyšší standart jsou malé 5* luxusní lodge nebo campy, potom jsou to 4* lodge řádu Serena nebo Sopa. O třídu níže stojí Wildlife lodge a většinou nejnižší běžný akceptovavatelný standart jsou stanové kempy. Na nejvyšší standart většina turistů nedosáhne, protože ceny jsou i v 1000 USd za den. Nejlepší jsou Sereny nebo Sopa lodge , které mají velmi dobrý standart vybavení, stravy a jsou určeny i pro vyšší střední západní klientelu. Wildlife lodge jsou akceptovatelné, ale vybavení, strava a především pokoje jsou přeci jen o něco horší. Kempy jsou různé úrovně a určitě nedoporučuji lidem, kteří mají v noci obavy z hmyzu nebo zvířat, i když ohrožení v tomto směru je velmi malé a jde spíše jen o pocit bezpečí při spaní. Všechny tyto typy ubytování mají moskytiéru.

Tanzánie doprava

Do Tanzanie se většina turistů dostane letecky nebo po silnici z Nairobi nebo na severu z rezervace v Keni masai Mara. Pokud přiletíte letadlem do Dar Es Saalam, do Aruše nebo na Zanzibar tak zjistíte, že úroveň letiště je jiná než v Evropě. Nemůže Vás překvapit to, že zde nejsou světelné tabule s přehledem odletů, ale letiště jsou malé, takže je nutné se pouze nasměřovat ke správným vstupům. Na menších letrištích , ale i na Zanzibaru po Vás může být vyžadovám malý úplatek od celníků ( 1 USD) za to, že Vám nerozbalí kufr ke kontrole. Běžná letadla tanzánských společností jsou na solidní úrovni. K přeletům doporučujeme Precision Air, která je partnerem Kenya Airvays.
Pokud cestujete autem, tak cesty jsou zde lepší než v Keni, ale počítejte, že některé úseky nejsou asfaltové a místní řidiči na nich jezdí jako by byly. To se týká silnic nejenom v národních parcích.
Další možnou důležitou součástí turistické přepravy je trajekt mezi Dar Es Saalam a Zazibarem, který jede cca 1.5 jedním směrem několikrát denně.

Tanzanie zdravotní rizika při safari

Zřejmě nejrozšířenějším zdravotním rizikem je pro běžného turistu malárie, která se vyskytuje i národních parcích NgoroNgoro, Serengeti, ale i místně na Zanzibaru. Přenášejí ji samičky komára Anopheles, především za soumraku a v noci. Proto by jste měli mít sebou antimalarika, ale především účinné nejlépe místní repelenty.
V některých oblastech např. Serengeti se vyskytuje moucha TseTse, ale zde je riziko nakažení spavou nemocí až po kousnutí velkým množstvím much. Na výskyt těchto much vás upozorní modro černé vlajky podál cesty.

Tanzanie další rady

Focení – V Tanzánii, ale všeobecně v Africe je s focením lidí problém. Nemají to rádi. Nejfotogeničtější, jsou Masajové, kteří se nechávají fotit za peníze. Pokud dohodu necháte na místních řidičích nebo průvodcích, bude cena vždy vyšší ( návštěva vesnice cca 20 – 25 USD / osobu). Pokud budete smlouvat sami můžete dohodnout i na polovinu. Nicméně počítejte s tím, že místní průvodce nebude mít radost. Pokud budete fotit lidi i z auta může se Vám stát, že po zjištění po Vás fotografovaný objekt hodí kámen. Za focení jedné osoby je většinou dostatečný 1 usd nebo pokud máte místní šilinky tak i méně.
Suvenýry – nejlevněji pořídíte dárky při neplánované návštěvě nebo zastávce v krámu podél cest, nebo pokud je vám nabídnou osamocení prodavači. Cenu pak můžete usmlouvat až na 20 – 25 %. Nejlépe je zaujmout postoj, že se Vám to velmi líbí , ale že je to pro Vás drahé, nebo to nejlépe vůbec nepotřebujete nebo to již máte. Na odpověď, kolik by jste za to dal, v klidu můžete říci 20% navrhované částky. Pokud se dostanete ve výsledku na 40% je to pro prodavače většinou dobrý obchod. To se Vám většinou nepodaří při plánovaných zastávkách na doporučení průvodců nebo ve velkých centrech v Aruši, hotelích nebo letišti.