Menu Zavřeno

Viktoriny vodopády – Victoria Falls

 

poloha Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády nebo také Mosi-oa-Tunya (anglicky Victoria Falls) patří spolu s vodopády Iguasú a Niagarskými vodopády mezi 3 největší vodopády na světě. Jsou v jižní Africe na řece Zambezi a tvoří i hranici mezi a Zimbabwe a Zambií. Jejich š je 1800 m. Voda padá přímo dolů z čedičové skály vysoké 120 m do 130m úzkého a 140 m hlubokého koryta. Černoši nazývají vodopád dým podle páry a vodní tříště, která se vznáší až do výše 200m nad vodopádem. Průtoky v průběhu roku silně kolísají. Průměrný průtok je 1400 m2/s. V období dešťů, což je od února do května se řítí dolů přes přepadovou stěnu širokou 1700 m do skalní průrvy přibližně 500 milionů litrů vody. Ze dna propasti stoupá sloup vodní tříště až do výšky 400 m a tento vznášející se oblak je viditelný až ze vzdálenosti 30 km. Vodopády jsou zapsány na seznamu přírodních památek UNESCO.

historie Viktoriiny vodopády

Vodopády byly objeveny evropanem – anglickým cestovatelem Davidem Livingstonem16. listopadu 1855. Ten se zprve domníval, že hukot, který slyší z buše je velký požár. David Livingstone vodopády pojmenoval podle britské královny Viktorie. V roce 1875 byly vodopády prozkoumány českým cestovatelem Emilem Holubem, který vytvořil první mapy oblasti a vydal samostatnou publikaci o vodopádech

turistika Viktoriiny vodopády

tisíc sedm set metrů široké koryto řeky Zambezi se znenadání jakoby propadá do temné hřmící propasti. Viktoriiny vodpády poskytují nepopsatelný pohled. Z dálky se zdá, že vodopády doslova hoří – vodní tříšť se vznáší až v půlkilometrové délce. V období sucha ale Viktoriiny vodopády znatelne ztichnou a odhalí skálu, po které voda pokračuje v toku v úzkém korytu sevřeném čedičovými skalami až do jezera Kariba. Viktoriiny vodopády jsou obklopené pralesem, jsou velkým turistickým lákadlem. Dostatek vláhy z vodopádů umožňuje bujnou vegetaci okolního deštného pralesa, který se nachází na suché náhorní plošině. Řeka Zambezi nad vodopády je vhodným místem pro rybolov, pozorování zvířat a projížďku lodí. Pod vodopády má již řeka dravější a nebezpečňejší tok, který sjíždí již zkušenější vodáci. Zambezi je známá výskytem dravé ryby – Tigerfish. Nejpřístupnější jsou vodopády ze stejnojmenného městečka Victoria Falls. K vodopádům vede historická tramvaj až na most přes kaňon. Nastoupit lze přímo ve městě. Most přes řeku Zambezi je spojnicí mezi Zimbabwe a Zambezi. Za vstupní branou k vodopádům se lze procházet po vybudovaných cestičkách s vyhlídkami na vodopády. Nejúchvatnější je Ďáblův katarakt nebo i také Ďáblův chřtán – mohutný kaskádovitý vodopád padající v západní části rokliny. Nejvyšším vodopádem je Duhový vodopád (Rainbow Falls). Místo nad výtokem Zambezi z kaňonu se nazývá Danger Point, odtud se dá podívat až na samotné dno propasti, zeb jakéhokoliv zábradlí. Lze odsud i pozorovat vodopády na Zambijské straně.