Menu Zavřeno

Nairobi – hlavní město Keňi

 

Nairobi je hlavní město Keni, leží v n.m. výšce 1660 m a má zhruba 3 miliony obyvatel. Nairobi je samozřejmě politiické, kulturní a ekonomické centrum státu. Je zde několik universit, ale i rovněž Národní park Nairobi. Jedno z nejzajímavějších míst pro turisty je Národní musem, budova parlamentu, radnice a národní divadlo.

Historie Nairobi v Keni

Keňské město Nairobi bylo založeno koncem 19. století jako město na železnici z Mombasy v místě, kde byl vodní zdroj používaný pastevci z kmene Masajů.. Hlavním městem se stala v roce 1905 jako správní středisko Východní britské Afriky namísto přístavu Mombasy. Nairobi bylo hlavně zpočátku centrem oblasti evropských farmářů. V roce 1952 – 1960 bylo rovněž postiženo povstáním MauMau, které vedli bojovníci kmene Kikujů proti bílým přistěhovalcům a britské správě. Rovněž první prezident nezávislé Keni od roku 1963 Jomo Kenyatta byl jeho přímým ůčastníkem. V současné době je Nairobi největším africkým městem mezi Kahirou a Johanesburgem.

Nairobi reálie

Nairobi je hlavním ekonomickým centrem Keni s továrnami na montáž automobilů, potravinářským průmyslem, stavebnictvím, chemickým a textilním průmyslem. V Nairobi městě sídlí mezinárodní organizace, zahraniční zastupitelství a je zde velké výstavní centrum.

Národní park Nairobi

Tento park je vzhledem k blízké poloze u Nairobi vcelku hojně navštěvován turisty. Nicméně v porovnání například s Masai Mara a blízkosti mrakodrapů působí v Keni dojmem větší zoologické zahrady. Park byl založen v r. 1946 a má rozlohu 117 km2 tvořenou většinou travnatými savanami s akáciemi. Můžete zde vidět černého nosorožce, zebry, buvoly, gepardy, hrochy, levharty, Thomsonovy gazely, pštrosy a lvi. je zde rovněž hodně ptactva.