Menu Zavřeno

počasí Tanzánie

 

Tak jako Keňa má i Tanzánie v různých oblastech rozdílné počasí.
Podnebí je rovníkové, horké s malými výkyvy teplot.
Srážky ovlivňuje nadmořská výška a poloha.
Na severu bývají dvě období dešťů, na jihu jen jediné, zato mnohem delší.
Průměrná teplota se pohybuje ve vnitrozemí od 20°C do 25°C.
Při pobřeží od 23°C do 28°C (Dar es Salaam v lednu 28°C, v červenci 24°C). Množství srážek kolísá od 750 mm ve vnitrozemí do 1500 mm na východních svazích některých hor, na ostrovech do 1800 mm.

 

V Tanzánii jsou tři hlavní klimatické oblasti.
Pobřežní a blízké vnitrozemí, kde jsou podmínky tropické s teplotami kolem 26.6°C, dešťové srážky se liší, centrální plošina je teplá suchá.
Další oblast je polomírná na střední plošině, kde je podnebí zdravé a chladnější. V oblasti Lake Victoria na východě jsou srážky nižší, na západě 3x vyšší.
Malá oblast na severu od Lake Malawi má srážek ještě více. Jsou zde dvě období dešťů od listopadu do prosince a od dubna do poloviny června.

 

Podnebí
Pobřežní oblasti jsou horké a vlhké s průměrnou teplotou 30 st. Mořský vánek činí klima velmi příjemným od června do září.

centrální plošina má horké dny a chladné noci,kopcovitá krajina mezi pobřežím a severní vysočinou má příjemné klima od ledna do září, s průměrnými teplotami 20st.

Teploty se mění u Kilimanjaro podle sezony -15st. v květnu až srpnu, 22 st. od prsince do března. pro celou zemi paltí, že nejteplejší měsíce jsou od října do února. Hlavní dlouhé období dešťů je od poloviny března do konce května.