Menu Zavřeno

Kapské město – Jižní Afrika

 

Kapské Město – základní údaje

Kapské Město bylo založeno jako první evropská osada na území dnešní Jihoafrické republiky. Je druhým největším městem Jižní Afriky. Ikdyž není hlavním městem Jižní Afriky, sídlí zde jihoafrický parlament a další vládní instituce.

Lanovka na Stolovou horu v Jihoafrické republice

V místě dnešního Kapského Města v Jihoafrické republice založil první evropskou osadu Jan Van Riebeeck již v roce 1652. Učinil tak z pověření Holandské východoindické společnosti, která potřebovala svou zásobovací stanici pro lodě, plující mezi Evropou a jihovýchodní Asií. Toto místo bylo ideální pro založení přístavu, protože se nachází v zátoce chránící lodě před rozbouřeným mořem. Během dalších 150 let pod nizozemskou správou se z Kapského Města stal důležitý přístav poskytující odpočinek námořníkům plujícím dále do Asie.

centrum Kapského města

Na konci 19 století, byly objeveny bohaté naleziště zlata v Jižní Africe a propukla zde zlatá horečka. V této době také vrcholilo napětí mezi britskou koloniální správou, novými přistěhovalci a Búry, potomky nizozemských přistěhovalců, kteří se snažili zakládat vlastní státy ve středu země. Důsledkem tohoto napětí v JAR byly dvě búrské války. Po vítězství v obou střetnutích vyhlásili Britové v roce 1910 Jihoafrickou unii s Kapským Městem jako legislativním hlavním městem.

Stelenbosh – vinařská oblast v Jihoafrické Republice

Do začátku 90. let patřilo v JAR Kapské Město převážně bílým obyvatelům. Černí jihoafričané a to pouze muži směli do města jen za prací a před setměním se museli vracet na předměstí, do úředně určených obydlí. Dnes je tomu naopak. Díky svým přírodním scenériím jako třeba mys Dobré naděje nebo Stolová hora, 1086 metrů vysoký legendární symbol dvou a půl miliónového Kapského Města, patří město mezi turisticky vyhledávané oblasti. Na Stolovou horu je možno se dostat lanovkou, dlouhou 1244 metrů. Ze Stolové hory je nádherný výhled na Kapské Město. Kapské město je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa a stalo se oblíbeným turistickým cílem