Menu Zavřeno

Zanzibar informace a turistické rady

 

Zanzibar základní údaje – reálie

Hlavní město je Zanzibar s asi 160 000 obyvateli. Nejrozšířenějším jazykem je Svahilština. Běžná je ale i arabština a angličtina. Je zde tropické počasí s průměrnou teplotou 25° – 30 °C  po celý rok a teplota vody 25 – 27°C. Zanzibar je 85 x 32 km velký. Ostrov Pemba je rozměrů 75 x 20 km. Obyvatelstvo vzniklo především míšením afrických a arabských kultur. Mezi zajímavosti patří i to, že se zde narodil Fredie Mercury .

Zanzibar je ostrov v Indickém oceánu a je součástí Tanzánie. Součástí Zanzibaru, ležícího 40 km od východního pobřeží Afriky jsou ostrovy dva. Jedná se o hlavní ostrov Unguja , označovaný jako Zanzibar a ostrov Pemba. Zanzibar je oblastí s vnitřní autonomní samosprávou. Většina obyvatel je muslimského vyznání. Kvůli rozlehlým plantážím hřebíčku, skořice, pepře a muškátového oříšku se mu přezdívá „ostrov koření“.
V hlavním měste Zanzibar City naleznete Kamenné město, což je UNESCO chráněný labyrint kamenných uliček s typickými masivními dřevěnými vyřezávanými dveřmi. naleznete zde i Livingstonův dům.

Rady a turistické informace Zanzibar

Zanzibar leží v Indickém oceánu a je součástí Tanzánie. Součástí Zanzibaru, ležícího 40 km od východního pobřeží Afriky jsou ostrovy dva. Jedná se o hlavní ostrov Unguja , označovaný jako Zanzibar a ostrov Pemba. Kvůli rozlehlým plantážím hřebíčku, skořice, pepře a muškátového oříšku se mu přezdívá „ostrov koření“.
V hlavním městě Zanzibar City naleznete Kamenné město, což je UNESCO chráněný labyrint kamenných uliček s typickými masivními dřevěnými vyřezávanými dveřmi. naleznete zde i Livingstonův dům. Turistika zde byla zpočátku rozvíjena především Italy a proto zde najdete hodně hotelů s italskými vlastníky.

Zanzibar strava

Strava je většinou zajištěna v hotelích. Doporučujeme stravu minimálně polopenzi – snídaně i večeře. Je zde ale i dost hotelů zajišťující stravu allinclusive. Strava je většinou běžná mezinárodní s vlivy asijské, africké a středomořské kuchyně. Hojně zde nabízeny především mořské ryby. Mimo hotel se můžete většinou beze strachu najíst jen v restauracích v Stone Town a nemnohých restauracích pro turisty v malých centrech pro turisty např. v Nungwi.

Zanzibar peníze

Běžně se zde používají Tanzánské šilinky a v hotelích můžete platit i mezinárodně směnitelnými valutami jako USD a Euro.

Zanzibar bezpečnost

Zanzibar je zcela určitě bezpečnější než většina vnitrozemských destinací regionu východní afriky. Určitě si ale dejte pozor na drobnou kriminalitu při návštěvě Stone Town a nenechávejte věci bez dozoru na pláži. Všeobecně zde platí – dát si pozor na krádeže i když díky náboženství je zde kriminalita nízká.

Zanzibar doprava

Na Zanzibar se dostanete většinou letecky z Tanzanie z Arushy, Dar Es Saalamu nebo Nairobi. Můžete rovněž připlout trajektem z Dar Es Saalamu za cca 1,5 hodiny. Nejběžnější místní dopravou jsou taxíky. Pokud si však objednáváte taxik v hotelu, je cena vyšší než když si taxik objednáte ve městě. Taxíky však u hotelů běžně nestávají a tak jste většinou odkázáni na jimi stanovenou cenu. Na Zanzibaru platí to, co pro ostatní Africké státy – dát si pozor na krádeže i když díky náboženství je zde kriminalita nízká.

Zanzibar – další turistické informace

U turistických služeb je zde rozšířené spropitné. Zanzibar spadá pod velvyslanectví v Nairobi v Keni. Je zakázán vývoz suvenýrů vyrobených z divoké zvěře, mořské korály a mušle a to i když je koupíte na místním tržišti. Při nakupování je běžné smlouvání. Napětí 220 V a přístup na internet je většinou v hotelích. Nejoblíbenějšími suvenýry jsou dřevořezby. Pro pobyt je vhodné oblečení letní , ale ženy s důrazem na to, že ostrov je muslimský a na některých místech musí mít zahalená ramena a sukně ke kolenům. Na všech plážích je zakázáno opalování bez plavek a to i jen nahoře. Na plážích zde je značně znatelný odliv. Auta se zde dají zapůjčit, ale vzhledem k jízdě vlevo a místnímu koloritu dopravy, kombinovanému s dopravními kontrolami je vhodnější si zapůjčit vůz přímo s řidičem. V těchto případech je vždy nutné cenu usmlouvat předem. Restaurace zde najdeme různé asijské,africké, arabské, indické ale i evropské. Nejtypičtější pokrmy jsou z ryb a darů moře. Mobily fungují.