Menu Zavřeno

Sossusvlei – Namibie

 

Poloha Sossusvlei v Namibii

Písečné duny v Sossusvlei jsou často označovány nejvyššími dunami světa, mnohé z nich jsou vyšší než 200 metrů. Tento fakt sice nebyl nikdy potvrzen, ale skutečností je, že tyto červené, růžové a oranžové duny jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Namibie. Nachází se v jižní části pouště Namib v namibijském národním parku Namib Naukluft. Nejlepší doba pro návštěvu tohoto místa je buď při východu nebo západu slunce. To je ideální doba pro překrásné fotografie dun. V poledním horku je lépe strávit čas ve stínu.

 

Nejvyšší a stabilnější duny mají docela bohatou vegetaci a to zejména proto, že duny leží v pánvi, kde se vyskytují podzemní řeky. V době záplav se mohou v pánvi vytvořit dokonce močály ( zvané Vlei). V období sucha mají bílou barvu vzhledem k vysoké koncentraci soli. Dalším důležitým zdrojem vody pro Sossusvlei je vlhkost, kterou přinášejí každodenní ranní mlhy.

 

Co v Sossusvlei uvidíte

Žije zde spousta živočichů, kteří přežijí s nevelkým dostatkem vody a to od drobných čelnovců, plazů a hmyzu až k hlodavcům a malým savcům. Žijí zde i šakali, antilopy oryxi a pštrosy. Nejvyšší dunou v Sossusvlei je Big Daddy, která je vysoká asi 325 metrů ( výška se díky písku může měnit ). Nejfotografovanější dunou na světě je duna 45, která nachází se na 45 kilometru přímo u cesty v Sossusvlei. Má neobyčejně jednoduchý a fascinující tvar a návštěvníci ji mohou fotografovat přímo z auta. Je vysoká asi 80 metrů.

 

Dalším velmi fotogenickým místem je Deadvlei, který se nachází asi 2 kilometry od Sossusvlei. Tato pánev bývala oázou s několika akaciemi. Oáza však vyschla a akacie zčernaly. Černé mrtvé stromy vytvářejí surrealistickou krajinu, nacházejí se na mnoha typických fotografiích z Namibie.