Menu Zavřeno

Kilimanjaro – Kilimandžáro – Killy Mount – Mount Killy

 

poloha Národního parku Kilimadžáro v Tanzánii

Kilimandžaro je nejvyšší horou Afriky a Tanzánie. Je vysoká 5.895 metrů. Druhou nejvyšší horou Tanzánie je Mount Meru, která je cca 50 km západně od Kilimandžára. .Kilimandžáro leží na hranicích s Keňou a jedná se o vyhaslou sopku skládající se ze 3 vulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo, na jejímž vrcholku je neustále čepice z ledu a sněhu. Nejvyšším bodem je Uhuru Peak – vrchol svobody. Místní kmeny mají neověřené legendy o tom, že sopka byla činná před zhruba 200 lety. Nicméně vědci předpokládají, že tekutá láva může kolísat až zhruba 1 – 0.5 km pod povrchem, ale v současnost se neočekává aktivní vulkanická činnost.

V okolí Kilimandžára se na jeho svazích rozkládá národní park. V parku žijí sloni, levharti, žirafy, gazely a opice. Lze však říci, že na výskyt zvěře jsou bohatější jiné rezervace. Na úpatí hory je deštný prales a voda z tajícího ledovce, která stéká po svazích zásobuje v okolí hory několik pramenů a jezer.

výstup na horu Kilimandžáro v Tanzánii

Na horu lze vylézt z tanzanské strany po většinu roku, ale nedoporučuje se to v období dešťů v dubnu a květnu. K výstupu je vždy zapotřebí místní tanzanský průvodce a výstup trvá i se sestupem minimálně 5 dní. Stantartní je 6 denní cesta. Vzhledem k výšce se na svazích hory nachází několik rostlinných pásem.

1400–1800 m n. m. – běžná výška úpatí s vegetcí savan s akáciovníky.
1800–2900 m n. m. – horský deštný prales, kde často prší.
2900–4000 m n. m. – pásmo vřesovišť s vlhkým počasím.
3300–4000 m n. m. – vysokohorská oblast s horskou flórou.
4000–4800 m n. m. – vysokohorská oblast s lišejníky a s velkým rozdílem teplot
nad 4800 Nad touto – oblast ledu a sněhu Na Kilimnadžáro je možné vystoupit z několika trasami. Běžná túra trvá s přenocováním různé úrovně zhruba 5 až 6 dní. Nejsou dovoleny samostatné individuální výstupy. Vždy musíte být členem skupiny doprovázené oficiálním průvodcem a dalším pomocným personálem – nosiči, kuchař apod. Nejběžnější trasa se nazývá „Marangu“, kterou místní lidé přezdívají „Coca-cola route“.

Program výstupu na Kilimandžáro

1.den – transfer ke Kilimandžáru – ubytování – příprava na výstup
2. den – průchod pralesem a dosažení výšky cca do 3.000 m. n. m
3. den – průchod pásmem vřesovišť do výšky nad 4.000 m.n.m.
4.den – výstup pod vrchol
5. den – vrchol a část sestupu
6. den – dokončení sestupu

cena se pohybuje dle termínu, vybavení a počtu osob ve skupině cca 1000 – 1.500 USD / osoba