Menu Zavřeno

Zanzibar

 

Ostrov Zanzibar je součástí Tanzánie a leží v Indickém oceánu. Součástí Zanzibaru jsou i dva ostrovy . Jedná se o hlavní ostrov Unguja , označovaný jako Zanzibar a ostrov Pemba. Zanzibar je oblastí s vnitřní autonomní samosprávou. Většina obyvatel je muslimského vyznání. Kvůli rozlehlým plantážím hřebíčku, skořice, pepře a muškátového oříšku se mu přezdívá „ostrov koření“.
V hlavním měste Zanzibar City naleznete Kamenné město, což je UNESCO chráněný labirint kamenných uliček s typickými masivními dřevěnými vyřezávanými dveřmi. naleznete zde i Livingstonův dům. Hlavní město Zanzibar má asi 160 000 obyvateli.

Nejrozšířenějším jazykem na Zanzibaru je Svahilština. Běžná je zde také arabština ale i angličtina. Je zde tropické počasí s průměrnou teplotou 25° – 30 °C C po celý rok, teplota vody 25 – 27°C. Zanzibar je 85 x 32 km velký. Ostrov Pemba je rozměrů 75 x 20 km. Obyvatelstvo (swahilci) vzniklo především míšemím afrických a arabských kultur. Mezi zajímavosti patří i to, že se zde narodil Fredie Mercury .

další destinace

Zanzibar – historie

Prvním Evropanem, který ostrov spatřil, byl asi portugalský mořeplavec Vasco Da Gama. V té době byl ostrov již po staletí po vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrov se jim tak zalíbil, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo ze Šťastné Arábie – sultanátem zůstal Zanzibar až do roku 1964, kdy došlo k osamostatnění a sloučení v Tanzanii.

Zanzibar turistické informace

Na Zanzibar se dostanete většinou letecky z Tanzanie z Arushy, Dar Es Saalamu nebo Nairobi. Můžete rovněž připlout trajektem z Dar ES Saalamu za cca 1,5 hodiny. Nejběžnější místní dopravou jsou taxíky. Opět zde platí to, co pro ostatní Africké státy – dát si pozor na krádeže i když díky náboženství je zde kriminalita nízká. U turistických služeb je zde rozšířené spropitné. Zanzibar spadá pod velvyslanectví v Nairobi v Keni. Je zakázán vývoz suvenýrů vyrobených z divoké zvěře, mořské korály a mušle a to i když je koupíte na místním tržišti. Při nakupování je běžné smlouvání. Napětí 220 V a přístup na internet je většinou v hotelích. Nejoblíbenějšími suvenýry jsou dřevořezby. Pro pobyt je vhodné oblečení letní , ale ženy s důrazem na to, že ostrov je muslimský a na některých místech musí mít zahalená ramena a sukně ke kolenům. Na všech plážích je zakázáno opalování bez plavek a to i jen nahoře. Na plážích zde je značně znatelný odliv. Auta se zde dají zapůjčit, ale vzhledem k jízdě vlevo a místnímu koloritu dopravy, kombinovanému s dopravními kontrolami je vhodnější si zapůjčit vůz přímo s řidičem. V těchto případech je vždy nutné cenu usmlouvat předem. Restaurace zde najdeme různé asijské,africké, arabské, indické ale i evropské. Nejtypičtější pokrmy jsou z ryb a darů moře. Mobily fungují.