Menu Zavřeno

Pretoria – Jižní Afrika

 

poloha Pretorie v JIhoafrické Republice

Pretoria – Jacaranda City, je jedno z největších měst v Jihoafrické republice. Oficiálně je hlavním městem Jižní Afriky, i když zde nesídlí parlament.

pohled na Pretoriii od Union Building

historie Pretorie v JAR

Do Pretorie však byla přesunuta vládní administrativa JAR a ústavní soudy. Pretoria má necelých 670 tisíc obyvatel, nepyšní se však příliš dlouhou historií. Pretoria byla založena evropskými Búry v roce 1855. Její zakladatel Martin Pretorius pojmenoval toto město po svém otci Andriesi Pretoriovi. Búrové zde vybudovali památník své fascinující historie. Ten je věnován především bitvě u Krvavé řeky, kde několik set Búrů vyzbrojených puškami vzdorovalo uvnitř vozové hradby útokům několika tisíců Zulských bojovníků. Večer byl výsledek bitby 3 – 4.000 mrtvých Zulů a 3 zranění Búrově.

monumentální památník Vortrekerů – Búrú

V letech 1910-1961 se stává hlavním městem Jihoafrické unie, od roku 1961 je hlavním městem Jihoafrické republiky. Obě Búrské války značně ovlivnili vývoj celého města. Pretoria je umístěna v přechodné oblasti mezi Bushveldem a Highveldem, asi 50 km severně od Johannesburgu.

Union Building – symbol sjednocení Búrú a Britů

Leží v teplém, dobře krytém, úrodném údolí, obklopena kopci z Magaliesbergého pásma. V Pretorii není zas až tolik turistických pamětihodností, za střed města je považován Church Square, hlavní městský bulvár, který je se svými 26 kilometry jednou z nejdelších ulic na světě, nachází se zde pomník bývalého prezidenta Paula Krugera.

socha vortrekra na hlavním náměstí Pretorie

Pretoria však disponuje obrovskými botanickými a zoologickými zahradami. V botanické zahradě roste okolo 6000 druhů vzácných rostlin a ZOO chová okolo 4000 druhů živočichů