Menu Zavřeno

Moremi Game Reserve Botswana

 

poloha Národního parku Moremi

Moremi Game Reserve je národní park v Botswaně, leží na východní straně řeky Okawango. Moremi Game Reserve je jedním z největších parků. Pokrývá velkou část východní strany delty Okawango, okolo 20%, zabírá plochu téměř 5000km2. V roce 2008 byla reservace zvolena jednou z nejvýznamějších rezervací v Africe. Jedná se o první reservaci v Africe, která byla založena místními obyvateli Ba Tawana v roce 1962 a byla pojmenována po náčelníku Moremi. Byla dvakrát rozšířena a to v roce 1976, kdy byl připojen Chief´s Island, obvykle oddělený vodou a záplavovými pláněmi a později ještě v roce 1992 o další území mezi Jao a Nqoga River. V roce 1979 převzalo kontrolu nad oblastí Oddělení divoké zvěře a národních parků.

geografie Národního parku Moremi v Botswaně

Jedna z největších světových destinací safari pokrývá 20% delty Okawango. Moremi je známá velkou různorodostí divoké zvěře, k vidění tu jsou především buvoli, divocí psi, gepardi, antilopy, je možno spatřit „velkou pětku“, především v období sucha tj. červenec-říjen. Krajina Moremi je tvořena jak vodní plochou ( delta Okawango) tak i bohatou savanou s porosty stromů. Vzhledem k písčitým cestám je možno jezdit pouze s vozy 4×4. Rezervaci se rozděluje na čtyři části :
South Gate – tvoří jižní vstup do rezervace, oblast je suchá, nachází se zde kemp pro veřejnost, ale nejsou zde žádné lodge, siť cest je omezena.
Xaxanaka a 3rd Bridge – patří mezi nejznámější, nabízí vynikající safari, organizují se výlety lodí, jsou zde luxusní kempy a lodge.
Northgate nebo Khwai – na severu parku po cestě ze Savuti, je zde velké množství zvěře. Potomci původních obyvatel, kteří byli vystěhováni z parku v roce 1963, ještě žijí ve vesnici Khwai hned u parku. Je zde jedna velmi dobrá lodge.

Chief´s Island – ostrov je po zemi nepřístupný a je privátní,nabízí svělé safari s velkou pětkou. Moremi Game Reserve je vzdálená 2 hodiny letu od Johanesburgu a Kapského města.Nejbližší město je Maun – brána do Okavango delty, je potřeba se zásobit jídlem a pohonnými hmotami. V Moremi nejsou čerpací stanice ,jen omezeně se dá nakoupit jídlo ve vesnici Kwai. Cesta z Johannesburgu do Maunu přes Francistown a Nata nebo z Vic Falls trvá asi 13 hodin. Rezervace Moremi je otevřena od 5.30 do 19.00 od října do března. Vysoká sezona je zde od července do října, když pánve vyschnou a zvířata se stahují ke stálým vodním zdrojům. Od října je velké horko a v listopadu – prosinci začínají deště, zimní měsíce od května do srpna jsou chladnější. Je zde malárie a je třeba brát antimalarika.

Moremi