Menu Zavřeno

Johannesburg

 

Johannesburg – základní údaje

Johanesburg – krátce Joburg je největším městem Jihoafrické republiky. S 3,2 milióny obyvatel je jihoafrická metropole nejvýznamnějším hospodářským centrem v celé Africe. Více než polovina obyvatel žije na předměstích Soweto, Diepkloof a Orange Farm na jihozápadě města.

poloha Johanesburg v Jižní Africe

Město leží na ložiscích zlata, které mu přineslo obrovské bohatství. Evropané, Američané a Australané se sem nahrnuly hledat své štěstí během konce 19. století. Z původních zlatých dolů, které se nacházely ve městě, je již většina zavřená. Bývalé doly však natrvalo poznamenaly ráz krajiny a celou městskou strukturu.

vytěžené haldy – pozůstatky zlatých dolů

Pozůstatkem zlaté horečky v Jižní Africe je i různorodost zdejších obyvatel a smíšená kultura evropská a africká. Johannesburg je také hlavním městem provincie Gauteng, hustě osídlené mega-metropole s početnými satelitními městy, jejíž součástí je i Pretoria – hlavní město Jihoafrické republiky. V této provincii žije více než 8 miliónů obyvatel. Toto město je významným turistickým centrem a obvyklým výchozím bodem při návštěvě Jižní Afriky.

letiště Johanesburg

V Jihoafrické Republice najdete spoustu fascinujících muzeií, které dokladují život a kulturu místních obyvatel. Od vojenského muzea, přes Muzeum Apartheid je zde muzeum Africké kultury i Muzeum dělnické, ukazující historii dělníků, kteří přišli ze všech koutů světa, pomoci vybudovat prosperující metropoli